Zdravá strava - nezdravá strava

cesta k harmónii tela a mysle
11
Jan

Zdravá strava – nezdravá strava

Zdravá výživa, zdravá strava – nezdravá výživa, fastfood, medzi týmito dvoma pólmi sa neustále nachádzame v rámci našich rýchlych často životov.

Veľa ľudí má v sebe zakódovaný extrém, ktorý pramení z ich životnej skúsenosti pri rôznych diétach. To čo máme zafixované ako zdravú stravu, väčšinou nechutí dobre. Prečo? Pretože množstvo „odborníkov” priviedlo zdravú stravu do takého extrému, že je požívateľná len problematicky.

strawberry cheesecake

Keď však nášmu „mozgu” nedoprajeme potešenie z kulinárskeho zážitku, má snahu vždy túžiť len po jedle, ktoré neprospieva nášmu zdraviu.

Potravinársky priemysel rôznymi dochucovadlami, zvýrazňovačmi chutí, presladením či zámernou manipuláciou potravín z hľadiska predajnosti (závislosť na cukre, čokoláde, soli, hamburgeroch, fastfoodoch…) dotiahol súčasné potraviny skutočne do extrému. Preto ľudia sa k prirodzeným potravinám vracajú už len ťažko a občas. Mnohí sú však donútení svojimi zdravotnými problémami k radikálnemu riešeniu a potom psychicky trpia, keď už nikdy nebudú môcť jesť to čo niekedy milovali.

Keby sme však to nezdravé jedlo vždy kompenzovali aj zdravými potravinami alebo zdravé jedlo aj dochucovali, množstvo ľudí by nemuselo nikdy na vlastnej koži podstúpiť vyššie uvedené extrémy.

Poviem to na príklade. Z pohánkovej kaše dokážete urobiť skvelý pokrm, ale aj peknú nechutnú „gebuzinu”. Stačí ju jemne osoliť, okoreniť správnymi bylinkami a gurmánsky zážitok máme na tanieri. Garantujem, že sa k nej budeme často aj vracať. Kto by sa však vracal k príšernej neosolenej a nedochutenej lepkavej mase, ktorú z tohto zázraku prírody vieme tiež urobiť. Toto platí aj o ovocných či zeleninových šalátoch. Pre väčšinu ľudí ich treba dochutiť.

Máličko nezdravého v množstve zdravého je určite lepšie ako všetko zdravé a zároveň nechutné.

Týmto prístupom dokážeme postupne prejsť aj na oveľa zdravší spôsob života.

Ak držíte diétu a máte naozaj neodolateľnú chuť na kúsok čokolády, dajte si ju. Dajte si ale naozaj len kúsok a čím dlhšie si ten kúsok užívajte v ústach. Váš mozog Vám nevie inak povedať, že mu chýba nejaká dôležitá látka, len ako chuťou na nejakú potravinu. Ak však ignorujete jeho potreby, on si druhý krát urobí zásobu vo forme tukových vankúšikov alebo nebadane zvýši účinnosť nášho metabolizmu. Takže zo stravy, ktorú zjete, využije úplne všetko. Potom sa čudujeme, že sme zjedli 20 dekagramov tresky a pribrali sme jedno kilo na váhe…

Zaraďte do svojho jedálnička vždy dostatok ovocia a zeleniny. Jednoducho sa to dá napríklad v smoothies nápojoch, ktoré obsahujú ovocie a listovú zeleninu. Nič geniálnejšie nemôžete na ráno urobiť, ako dať si takýto nápoj na raňajky. Budete mať dostatok živín, nezaťažíte tráviaci trakt a dostanete do seba dostatočné množstvo vlákniny, prísun ktorej tak veľmi chýba súčasnému človeku.

Healthy green smoothie in a glass.  Selective focus

Healthy green smoothie in a glass. Selective focus

 

Dostatok vlákniny umožní pravidelné denné čistenie našich tiel od toxínov a zvyškov metabolického procesu.

Uvedomte si, že harmónia tela úzko súvisí s harmóniou mysle. Ak týrame svoje telo nechutnou aj keď zdravou stravou, nikdy nebudeme spokojní.

Páči sa mi životné krédo, prístup k strave môjho kamaráta. “Som na 90% vegán”, hovorí. “To je čo za nezmysel?” – pýtam sa. “Keď občas dostanem chuť na grilovaný stejk, tak si ho dám” hovorí priateľ. Vtedy som si uvedomil, že tento prístup dokáže osloviť naozaj široké masy ľudí. Od vtedy ho s úspechom propagujem. Je to cesta určitého kompromisu, ale za tie roky naozaj funguje.

Pri jednej konzultácii ohľadom zdravotného problému, ktorej súčasťou bola aj úprava stravy, jedna pani mi hovorí : “Viete, ja by som aj prešla na zdravú výživu, dokonca RAW stravu, ale šialene milujem niekedy na večeru makové šúľance s maslom a cukrom. Keďže sa ich nemienim vzdať, tak radšej budem jesť nezdravo”.

Táto krátka príhoda len podporila moju filozofiu zdravo a chutne. Pani som vysvetlil, že keď bude jesť zdravo a chutne, kľudne si môže dať aj jej obľúbené šúľance. Vysvetlil som jej základné princípy a povedal som jej, že keď dodrží zdravú stravu aspoň na 90%, bude to výrazne lepšie ako doteraz.

Dotyčnej pani sa odvtedy výrazne zlepšil zdravotný stav a občas si doteraz dopraje okrem svojich smoothies, zeleninových šalátikov a ďalšej zdravej stravy aj svoje obľúbené makové šúľance s cukrom, makom a maslom.

Prajem Vám čo najviac zdravej a chutnej stravy vo Vašich jedálničkoch

Ing. Pavol Machnič, publicista, redakcia www.zdravysvet.sk

 

Leave a Reply

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...