Psychické problémy, psychosomatika a depresie

Project Info

Project Description

Psychosomatika, depresie a psychické problémy sa objavujú v našom slovníku čoraz viac.

Naše zdravie je ovplyvňované našou psychikou oveľa viac, než sme si ochotní pripustiť. Duša a telo sú len odlišným pohľadom na jediný objekt našej osobnosti.

Všetko, čo sa deje s našou dušou, psychikou či mysľou, sa odráža na našom tele. A naopak.

Naše stavy, pocity a emócie aktivujú v našom tele procesy, ktorých cieľom je vyriešiť situáciu, ktorá danú emóciu alebo pocit vyvolala, a to čo najoptimálnejšie v náš prospech. Telo aj myseľ sa dostávajú do aktivizovaného stavu, ktorý je spúšťaný stresovou reakciou: srdce sa rozbehne, tlak sa zvýši, svaly sa napnú, zmysly sa zostria, zvýši sa hladina cukru v krvi a krvná zrážanlivosť, atd.

Na druhej strane dôjde k potlačeniu funkcie energeticky náročných systémov, ktoré v tú chvíľu nie sú potrebné, napríklad trávenia či imunity. Táto reakcia je pre telo veľmi potrebná na prežitie, ale ak trvá príliš dlho a nedôjde k vyriešeniu situácie, ktorá reakciu spustila, obrátia sa tieto procesy proti nám. Svalové napätie prejde do bolesti chrbta či kĺbov, začneme trpieť prejavmi zvýšeného tlaku či búšením srdca, máme problémy s dýchaním či trávením, prípadne sa prejavia ťažkosti spojené s nedostatkom živín, ktoré sa pri porušenom trávení nevstrebávajú.

Často sa tiež stáva, že z nejakého dôvodu nie sme schopní rozpoznať a spracovať svoje emócie. Keď napríklad nespracujeme hnev či smútok na psychickej úrovni, môže zástupne reagovať telo rôznymi príznakmi: zvýšením krvného tlaku, tráviacimi problémami alebo rozvojom alebo zhoršením chronického ochorenia. Emócie ako strach a úzkosť často výrazne zvyšujú svalové napätie v oblasti krku a hrudníka, spôsobujú bolesti hlavy a krku, opakované infekcie hrdla a obmedzujú naše dýchanie.

Ak chceme zasiahnuť podstatu nášho zdravia, je potrebné zahrnúť do starostlivosti aj našu psychiku, prežívanie, schopnosť vnímať svoje telo a uvedomovať si svoje emócie.

Byť zdravý znamená byť pripravený zvládať záťažové situácie a zmeny v našom živote. Je to naše pripravenosť a schopnosť vnímať signály a potreby svojho tela, vedieť na ne primerane zareagovať aktiváciou potrebných mechanizmov, optimálne situáciu vyriešiť a potom zrelaxovať. Táto fáza je pre telo nesmierne dôležitá, lebo len v nej dokáže regenerovať, tráviť a obnoviť svoje sily. 

Pod tlakom civilizácie však človek vie zvládať tieto problémy len sporadicky, preto vo vyspelých krajinách sa ľudia obracajú na ľudí, ktorí im pri riešení týchto problémov vedia pomôcť. Naši psychoterapeuti Vám radi pri riešení týchto problémov pomôžu. Stačí sa prihlásiť na psychoterapie v našich centrách na maili.

Young women is reading on the coral beach, Maldives

Young women is reading on the coral beach, Maldives

Psychosomatika sa ako odbor zaoberá práve tými zdravotnými problémami, ktoré majú zreteľný vzťah s našou psychikou.

Samotný názov psychosomatika pochádza zo staro grétskych slov psyché (duša) a sóma (telo), pričom ich spojenie zdôrazňuje celostné a komplexné nazeranie na človeka v zdraví aj  v chorobe.

Venuje sa vzťahom medzi telesnými a duševnými dejmi, ktoré nechápeme ako dve oddelené oblasti, ale ako prepojené a navzájom sa neustále ovplivňujúce sa systémy. Pretože tretím faktorom komplexného nazerania na človeka je prírodné a sociálne okolie.

Psychosomatika sa teda snaží vidieť príčiny zdravotných problémov človeka vo všetkých súvislostiach, v jeho seba poňatia a vo vzťahu k vlastnému telu, ktorý je daný psychickými charakteristikami, osobnostnými zvláštnosťami a telesnou konštitúciou, v jeho vzťahoch s okolím, ktoré sa prejavujú celým životným štýlom, tj. spôsobom  chovania, návykov a zvyklostiam v jeho sociálnom, profesnom,  rodinnom a intímnom  prostredí.

Medzi ochorenia, v ktorých rozvoji hrá psychika významnú úlohu, patria napríklad:

Funkčné poruchy trávenia: hnačky, nadúvanie, kŕče v bruchu, zápchy, pocit zlého trávenia,..

Funkčné problémy srdca a ciev: vysoký tlak, búšenie srdca, zvieranie v oblasti srdca

Problémy s dýchaním – astma, spastické bronchitídy, hyperventilácia a tetanický syndróm

Metabolické problémy: zvýšená hladiny cukru a tukov v krvi (najmä príležitostná a v úvodnom štádiu)

Imunitné problémy: ochorenia súvisiace s nedostatočnou či nadmernou imunitnou odpoveďou, ako časté infekcie dýchacích či močových ciest, gynekologické infekcie, opakované angíny,  autoimunitné ochorenia,..

Kožné problémy: rôzne ekzémy, vyrážky, akné, psoriáza, vypadávanie vlasov,..

Bolesti chrbta a pohybového aparátu: stavy spojené so zvýšeným svalovým napätím, bolesti krížov, bolesti v krčnej oblasti spojené s vyžarovaním do hlavy či končatín,..

Bolesti hlavy, migrény, bolesti v oblasti tváre, škrípanie zubov a iné ochorenia najmä z kategórie funkčných porúch a civilizačných chorôb.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...